به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

رویش دندان رویش دندان

زمان رویش و ریزش دندانهای شیری و دائمی

رویش دندان ها یک پدیده فیزیولوژیک است که معمولا از سن 6 ماهگی اغاز می شود. رویش دندان به معنی حرکت دندان از محل جوانه دندانی در داخل حفره آرواره و رسیدن به محل طبیعی خود در حفره دهان می باشد.

بیرون آمدن دندان ها در کودکان با مشکلاتی از قبیل افزایش بزاق، خارش و سوزش لثه ها، تورم و قرمزی لثه ها و بدنبال آن گاه با کاهش اشتها، اسهال، بی قراری و تب همراه است.

 

دندان های شیری:

دندان های شیری به تعداد 20 عدد از سن 6 تا 5/7 ماهگی رویش یافته و تا سن 20 تا 24 ماهگی یعنی 2 سالگی خاتمه می یابد که با حروف انگلیسی A تا E نمایش داده می شود. بنابراین تعداد دندانهای شیری در هر فک 10 عدد و در هر نیم فک 5 عدد است که به ترتیب زیر می باشد:

دندان های ثنایا یا پیشین میانی 6 – 5/7 ماهگی

دندان های ثنایا یا پیشین طرفی 7-9 ماهگی

دندان های آسیای اول 12-14 ماهگی

دندان های نیش 16-18 ماهگی

دندان های آسیای دوم 20-24 ماهگی

تاخیر در رویش دندان های شیری تا حدود 6 ماه را باید طبیعی تلقی کرد اما بیشتر از آن را باید جدی گرفت و از دندان ها رادیوگرافی به عمل آورد.

 

دندان های دائمی:

تعداد دندان های دائمی مجموعا 32 عدد، در هر فک 16 عدد و در هر نیم فک 8 عدد می باشد. رویش آنها از سن 6 سالگی آغاز می شود و تا سن 21 سالگی ادامه می یابد. از 32 دندان دائمی، 20  دندان به تدریج جای دندان های شیری و 12 دندان با رشد فک پشت دندان های شیری رویش می کنند.

زمان رویش دندان های دائمی به صورت زیر است:

دندان 6- آسیای بزرگ اول 6-7 سالگی

دندان 1- ثنایا یا پیشین میانی 6-8 سالگی

دندان 2- ثنایا یا پیشین طرفی 7-9 سالگی

دندان 3- نیش 9-12 سالگی

دندان 4- آسیای کوچک اول 10-12 سالگی

دندان 5- آسیای کوچک دوم 10-12 سالگی

دندان 7- آسیای بزرگ دوم 11-13 سالگی

دندان 8- عقل یا آسیای بزرگ سوم 17-21 سالگی

 

به طور کلی 3 دوره ی دندانی وجود دارد:

  • دوره ی دندانی شیری 6 ماهگی تا 6 سالگی
  • دوره ی دندانی مختلط 6 تا 12 سالگی که هم شیری و هم دائمی وجود دارد.
  • دوره ی دندان ها دائمی 12 سالگی به بعد

دندان های ثنایا یا پیشین دائمی در فک پایین، معمولا عقب تر از دندان های شیری رویش می یابند. چون عرض دندان های دائمی بیشتر از دندان های شیری بوده، پس از رویش به دلیل کمبود فضا، به طور نا منظم در کنار هم قرار می گیرند.

این قرار گیری طبیعی بوده و در سنین بالاتر با رشد فکین در موقعیت صحیح و منظم قرار می گیرند.

یکی از علل رویش نامنظم و کج دندان های دائمی زودتر از موعد و دیرتر از موعد کشیدن دندان های شیری می باشد. چنانچه دندان های شیری 1 تا 2 سال زودتر از موعد به هر علتی کشیده شوند و یا دیرتر از موعد آن کشیده نشوند، این کار می تواند بر رویش دندان های دائمی به علت وجود مانع و تنگ شدن فضا اثر گذاشته و باعث رویش نامنظم آنها شوند که نیاز به درمان های ارتودنسی در سنین بالاتر پیدا خواهد کرد.

 

معمولا اولین دندان دائمی، آسیا بزرگ اول یا دندان 6 بوده که در پشت آخرین دندان شیری (نه به جای آن) رویش می یابد و متاسفانه والدین آن را با دندان شیری اشتباه میگیرند و از حفظ و بهداشت آن توسط کودکان خود غافل می شوند.

توصیه های مهم بهداشتی:

لازم است والدین اطلاعات کافی از زمان رویش دندان های شیری و دائمی داشته باشند تا در حفظ و نگهداری آن با روش های صحیح بهداشت دهان و دندان بکوشند.

 

    کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

خواندن 2303 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 19 بهمن 1398 ساعت 15:43
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « دندان قروچه

About Author

شماره تماس ضروری