به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

وام داخلی کلینیک

 

مدارک مورد نیاز:

 

1-کپی و اصل کارت ملی وام گیرنده

 

2-دسته چک وام گیرنده و ضامن

 

3-قبض گاز و برق منزل وام گیرنده

 

4-پرینت یک ماهه حساب مربوط به چک وام گیرنده و ضامن

 

5-تعداد اقساط به تعداد چک

 

6-چک ضامن 2برابر قسط دریافتی وام گیرنده

برای اولین بار در استان گیلان

معاینه ی کامل دهان و دندان در محیطی آرام و تخصصی

ثبت پرونده ی درمانی الکترونیک در تلفن همراه شما

شنبه, 15 شهریور 779 ساعت 08:53

بافت نگهدارنده

بافت نگهدارنده:

 

 

بافت نگهدارنده به انساج نگهدارنده اطراف دندان می گویند،که دندان ها را در هر دو فک نگهداشته و ساپورت می کند.

بافت نگهدارنده از اجزای خاصی تشکیل شده که شامل:لثه،لیگامان پریودنتال،سمان و استخوان  آلوئول می باشد.

هر کدام از این اجزا نقش خاصی داشته و در مقابل فشارهای خارجی،سایش های دندانی و غیره واکنش های متناسبی را نشان می دهند.

همانند دندان ها که دچار پوسیدگی می شوند، این بافت ها نیز دچار بیماری هایی مانند التهاب بافت لثه،تحلیل استخوان اطراف دندان، التهاب لیگامان پریودنتال و یا معیوب شدن سمان روی سطح ریشه دندان می شوند.

مهمترین عامل ایجاد کننده  بیماری در بافت نگهدارنده عدم رعایت بهداشت مناسب،جرم و پلاک زیر و بالای لثه،عادات ناهنجار فکی،موقعیت نامناسب دندانی و غیره می باشد.

شنبه, 15 شهریور 779 ساعت 08:11

بارداری و دندانپزشکی

بارداری و دندانپزشکی


در دوران بارداری ، بسیاری از هورمون های خانوم ها تغییر می کند ، به همین دلیل خونریزی در لثه ها و تورم آنها دور از تصور نخواهد بود .

درد دندان و هر دردی برای خانوم های باردار مضر است ، پس در دوران بارداری نباید درد دندان ها را تحمل کرد و بهتر است ، برای مشورت به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد.

 دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، روش درمانی متناسب را به او پیشنهاد می دهد .در دوران بارداری می توان کارهای ضروری دندانپزشکی را انجام داد که عصب کشی و پر کردن دندان ها شامل آن می شود ، البته توصیه پزشکان این است که بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک از ماه سوم تا ششم بارداری است و درصد بروز خطر در این ماه ها را بسیار پایین می دانند .

البته بهتر است کارهایی را که برای دندان ها ضروری نیست را به ماه های بعد از بارداری موکول کنید . کارهایی که مربوط به زیبایی دندان هاست مانند سفید کردن و ... را بعد از زایمان انجام دهید و تنها مجاز به انجام کارهای اورژانسی دندان ها می باشد.

 
آیا رفتن یک خانم باردار به دندانپزشکی بلامانع است؟

نه تنها می توانید در دوران بارداری به دندان پزشکی مراجعه کنید، بلکه این امری واجب است.

رها کردن پوسیدگی دندان، بیماری های مربوط به لثه و دیگر مشکلات سلامتی بدن کاری بسیار خطرناک است که تأثیر منفی روی سلامت خودتان و نوزادتان دارد.

البته،مناسب ترین زمان مراجعه قبل از بارداری می باشد اما در صورت بروز مشکل یا درد ،مراجعه به دندانپزشک ضروری بوده و با توجه به تشخیص دندانپزشک و مشورت با پزشک متخصص زنان اقدامات مورد نیاز می تواند انجام گیرد.

پنج شنبه, 13 شهریور 779 ساعت 11:01

سیم کشی مخفی چیست؟

ارتودنسی مخفی چیست؟ آنها پلاستیک های سفت و بیرنگی هستند، که برای مرتب کردن دندان ها استفاده میشوند و شامل ست های مختلف از قالب های خاص است  هر بیمار ، قالب خاص خود را خواهد داشت و هر ست به مدت 2 هفته ، قبل از جایگزینی با ست بعدی ، استفاده میگردد ؛ آنها از پلاستیک شفاف تهیه میشوند ، بنابر این نامرئی هستند این بدین معناست که هیچ کسی قادر به فهمیدن اینکه شما در حال صاف کردن دندان های خود هستید، نیست. این قالب ها را ،باید برای 22 تا 23 ساعت برای نتیجه ی مطلوبتر استفاده کرد و آنها برای خوردن ،نوشیدن ، مسواک زدن و برای تمیز کردن فواصل بین دندان ها به راحتی قابل جا به جایی هستند برای استفاده از این نوع درمان ،تمامی دندان های دائمی شما باید در آمده باشند .


نوع کشسان یا فنری چگونه است؟ 

گاهی نوار های فنری و کشسان در سیم کشی ها به کار رفته اند تا به تغییر شکل دندان ها کمک کنند .بنا به ضرورت در استفاده ، پزشک شمارا مطلع خواهد کرد . 

مردم با شنیدن کلمه ی سیم کشی ، یک تعداد سیم و مقداری وسیله ی فلزی را در ذهن خود تجسم میکنند با این حال، براکت های مدرن کوچک تر و کمتر قابل توجه نسبت به "فلز - دهانی" که بسیاری از بزرگسالان به یاد می آورند هستند علاوه بر این، محافظهای جدید حرارتی با استفاده از حرارت بدن، به حرکت دندان های شما و کمتر شدن درد کمک میکند. 

پنج شنبه, 13 شهریور 779 ساعت 10:43

سیم کشی متحرک چیست ؟

ارتودنسی متحرک چیست ؟ 
درمان های ساده، ممکن است با سیم های متحرک انجام شود . (وسیله ای که برای میتوان آنرا برای تمیز کردن از دهان در آورد ) این دستگاه، سیم های نازک و حساس با تعدادی فنر در کنار آنها هستند، که با اعمال فشار ملایمی به دندان ،باعث حرکت آنها میشود.

ارتودنسی دائم چیست ؟

گاهی، دندانها به هدایت دقیق تری، نسبت به سیم کشی های متحرک دارند  در این مرحله ،سیم کشی های دائم استفاده میشود این مدل ، دارای قلاب ها (براکت ها) و نوار هایی هستند که موقتا به دندان، گیر میکنند .یک سیم انعطاف پذیر، تمام قلاب ها را به هم متصل کرده و به دندان ها اجازه ی حرکت میدهد شما به تنهایی قادر به خارج کردن این نوع سیم از دهان خود نیستید ، به این نوع ، سیم کشی دائمی گفته میشود .
 

سیم کشی اساسی یا پایه چیست؟ 

گاهی ممکن است فک در حال رشد تغییر حالت دهد ، در این صورت باید از سیم کشی پایه یا اساسی استفاده کرد این عمل ،توسط قدرت ماهیچه های فک شما صورت میگیرد و مختص نوع خاصی از مشکلات است . 

قلاب ها یا براکت های ثابت چیست؟

براکت های ثابت، همیشه از فلز ساخته نمیشوند ممکن است از پلاستیک و سرامیک هم مخصوصا برای بزرگسالان استفاده شود . 

 

بهترین سن برای اردتودنسی کودکان چه سنی است؟


بهترین زمان در حالت کلی ،در دوران کودکی است، اما بزرگسالان هم قادر به انجام ارتودنسی هستند و در سنین بالاتر هم این کار را انجام میدهند سن اهمیت کمتری، نسبت به داشتن تعداد مناسب دندان ها دارد. در کودکان ، باید صبر کرد تا تعداد کافی و مناسبی از دندان ها در بیایند و بعد شروع به درمان ارتودنسی کرد پس به طور طبیعی و معمول بهترین زمان برای شروع به مراقبت های مربوط به زیبایی و نظم دندان ها یا همان ارتودنسی که بهترین و بالاترین نتیجه مثبت را خواهد داشت؛ گفتنی است زمان آغاز دیده شدن بی نظمی در دندان هاست که همان زمان ریخته شدن دندان های شیری و اتمام رشد دندان های دائمی است.

سازمان دندانپزشکان آمریکا بهترین زمان برای معاینات دندان پزشکی را سن 7 سالگی و بهترین زمان برای آغاز ارتودنسی البته بعد از تشخیص به نیاز 8-9 سالگی می دانند چرا که در این سن طیف رشد مجدد و تغییرات دندان ها قابل تشخیص است و اگر مشکلی در شکل دندان ها و یا حتی سلامت آنها وجود داشته باشد در بهترین زمان تشخیص داده می شود.

در این سنین به دلیل شروع رشد دندان های آسیاب بزرگ دندانپزشک توانایی ارزیابی حالات و فرم بندی دندان ها را دارد و به راحتی می تواند تشخیص دهد که فک بالا و پایین در چه زاویه ای نسبت به عقب و جلو بودن قرار خواهند گرفت.

نظر کلی دندانپزشکان ایران و کشورهای اروپایی و آمریکایی بر این است که حداکثر فرصت زمانی تا 10 و تعداد معدودی تا 12 سال است و بعد از آن نتیجه دلخواه به راحتی حاصل نمی شود و بعد از این سنین رشد دندان ها و فک تا حد بالایی کامل شده اند.

 

پنج شنبه, 13 شهریور 779 ساعت 10:20

چرا باید ارتودنسی کنیم؟

علت ارتودنسی کردن دندان ها 

اغلب مردم دندانهای در هم و یا ترک خورده دارند درمان ارتودنسی، باعث صاف شدن و حرکت دندانها به بهترین حالت ممکن میشود این حرکت باعث بهبود ظاهر آنها و حالتی که دندان ها هنگام گاز زدن دارن و حتی باعث راحتی در تمیز کردن آنها میشود؛ برخی افراد دارای دندانهای فوقانی رو به جلو یی هستند که ناخوشایند به نظر میرسند احتمال بالایی وجود دارد که این دندان های برجسته دچار آسیب دیدگی شوند، اما درمان ارتودنسی میتواند آنها را حرکت بدهد و به جای درست خود باز گرداند و در مواقعی، فک بالایی و پایینی در جای درست خود واقع نمیشوند و باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای دندان ها و روی هم قرار گرفتن نادرست آنها هنگام گاز زدن میشود درمان ارتودنسی هر دو عامل فوق را تصحیح میکند . 

وقتی که دندان ها درست در کنار هم واقع نمی شوند، موجب ایجاد درد و فشار بر روی ماهیچه های فک شده و باعث به وجود آمدن، مشکلاتی در مفاصل فک و همچنین سر درد میشود درمان ارتودنسی به قرار گرفتن صاف دو فک بالا و پایین و کاهش درد در این منطقه کمک می کند. 

دوشنبه, 08 -2664 ساعت 13:59

اپکس فایندر چیست؟

اپکس فایندر چیست؟


یکی از مهم ترین عواملی که به درمان موفقیت آمیز کانال ریشه ی دندان کمک می کند، تعیین طول کانال ریشه دندان است که دستگاه اپکس فایندر این کار را ساده می کند. از این رو دستگاه اپکس فایندر که یک دستگاه الکترونیکی است امروزه به منظور تعیین طول کانال ریشه در دندان های دائمی مورد استفاده قرار می گیرد.

اپکس فایندر، که در درمان اندو(عصب کشی)، مورد استفاده قرار می گیرد می تواند طول فضای کانال ریشه را تعیین کند.

روش انجام ‌ترمیم دندان‌های شیری

 

عصب‌کشی

عصب‌کشی سطحی زمانی انجام می‌شود که مقدار زیادی پوسیدگی در دندان وجود داشته و دندان به دلیل این عفونت دردناک شده باشد. همچنین زمانی که عفونت در فاصله‌ی بسیاری کمی با مغز دندان یا عصب آن قرار داشته باشد نیز عمل عصب‌کشی انجام می‌شود. در صورتی‌که پوسیدگی دندان به ‌سرعت و به‌طور کامل درمان نشود، ممکن است دندان کودک شما دچار عفونت شدید شده و حتی دندان خود را از دست بدهد. در این روش از یک مته‌ی مخصوص برای تراشیدن بخش پوسیده و بخش بالای عصب استفاده می‌شود. سپس مغز دندان ضدعفونی شده و یک داروی مخصوص برای جلوگیری از خونریزی فضای باز دندان در درون آن ریخته می‌شود. بسته به مقدار عفوت، قسمتی از عصب و یا کل آن برداشته می‌شود. احتمالاً یک روکش از جنس استیل ضد زنگ بر روی قسمت باقی‌مانده‌ی دندان قرار داده خواهد شد. این روکش در همان نوبت عصب‌کشی بر روی دندان نصب می‌شود.

روکش استیل ضدزنگ

دندان‌های آسیاب شیری که دچار بدشکلی بوده و یا پوسیده و شکسته هستند و یا دندان‌هایی که تحت عصب‌کشی سطحی قرار گرفته‌اند برای پوشاندن بخش باقی‌مانده‌ی دندان، نیازمند استفاده از روکش استیل ضدزنگ می‌باشند. همچنین زمانی که پوسیدگی باعث آسیب‌های شدید و عمیق به دندان شده و برای نگه‌داشتن آن باید به‌خوبی از آن محافظت کرد، از روکش دندان استفاده می‌شود. می‌توان بلافاصله پس‌ از انجام عصب‌کشی سطحی دندان را روکش کرد. پس از بی‌حس کردن ناحیه، دندان یا دندان‌های مورد درمان با استفاده از یک مته‌ی مخصوص دندان تراشیده می‌شوند. مقدار دندان تراشیده شده به شدت پوسیدگی بستگی خواهد داشت. پس ‌از آن، دندانپزشک روکش استیل ضد رنگ را بر روی بخش باقی‌مانده‌ی دندان قرار می‌دهد. سپس از یک چسب مخصوص برای نگه‌داشتن روکش در این محل و جلوگیری از جدا شدن آن استفاده می‌شود. روکش استیل ضدزنگ همانند دندان عادی بوده و با رشد دندان دائمی، از جای خود خارج شده و می‌افتد.

پرکردگی‌های نقره‌ای و سفید

منطقه‌ی خالی دندان که برای جدا کردن بخش پوسیده از آن خارج شده است، با استفاده از مواد مخصوصی پر می‌شود. دندانی که پر می‌شود معمولاً به پوسیدگی عمیق مبتلا نیست. برای پر کردن دندان ابتدا از یک وسیله مخصوص  برای خالی کردن بخش پوسیده‌ی دندان استفاده می‌شود. سپس پوسیدگی برداشته شده و دندان تمیز می‌شود. پس ‌ا زآن می‌توان از مواد نقره‌ای به نام “آمالگام” و مواد سفید به نام “کامپوزیت” برای پر کردن دندان استفاده نمود.

کشیدن دندان

ممکن است کودک به دلایل مختلفی نیازمند کشیدن یک دندان شود. در صورتی‌که کودک شما به عفونت شدید و پوسیدگی زیاد دندان مبتلاست ممکن است لازم باشد تا دندان او کشیده شود. همچنین در صورت وجود مشکلات مختلفی مانند شلوغ و نامرتب بودن دندان‌ها و یا فضای کم برای ارتودنسی کردن، دندان‌ها کشیده می‌شوند. کشیدن دندان معمولاً در حدود 20 دقیقه زمان می‌برد. کودک شما پس از کشیدن دندان، تا مدتی به محدودیت‌های دچار خواهد بود.

فضا نگهدارنده‌ها

اگر یکی از دندان‌های شیری زودتر از موعد مقرر بیفتد و یا یک دندان به کلی رشد نکند، از یک فضا نگهدارنده برای نگه‌داشتن جای آن دندان برای دندان اصلی استفاده می‌شود. در صورت حفظ نشدن این فضا ممکن است یکی از دندان‌های مجاور به جای خالی حرکت کرده و از رشد دندان اصلی به کلی جلوگیری کند. همچنین بدون استفاده از فضا نگه‌دارنده، ممکن است دندان‌ها نامرتب شوند که درمان آن نیز بسیار دشوار خواهد بود. فضا نگهدارنده‌ها از جنس استیل ضدزنگ ساخته شده و شکلی همانند دو حلقه‌ی چسبیده به هم دارند. این نگهدارنده‌ها به‌طور موقتی در دهان کار گذاشته شده و با رشد دندان و یا شل شدن دندان‌های کناری آن، برداشته می‌شوند.

صفحه1 از4
شماره تماس ضروری