به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

فلوراید درمانی

فلوراید درمانی در درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

فلوراید درمانی

یکی از راه های افزایش مقاومت دندان در مقابل پوسیدگی، تقویت ساختمان دندان و سطوح صاف آن می‌باشد که با کاربرد ترکیبات محتوی فلوراید امکان پذیر است. فلوراید عنصری است که بطور طبیعی در آب، خاک و هوا یافت می‌شود.
فلوراید علاوه بر ایجاد یک لایه سطحی مقاوم، از نفوذ اسیدهایی که از تخمیر مواد قندی بر سطح مینای دندان تجمع می کنند جلوگیری کرده و پوسیدگیهای ابتدایی و سطحی را از بین میبرد.

 

روشهای مختلف فلوراید تراپی

۱- بطور سیستمیک

۱-مواد غذایی

چای، ماهی، میگو، عدس، قهوه، کشمش، سبزیجات، کاهو و اسفناج

۲- بطور موضعی

بصورت قرص، قطره، ژل، دهانشویه و خمیردندان کاربرد دارد.

قرص فلوراید

در صورت وجود فلوراید کمتر از  ppm ۰/۳ در آب آشامیدنی، قرصها، بصورت یک چهارم قرص (تولد تا ۲ سالگی)، یک دوم قرص(۲ تا ۳ سالگی) و یک قرص (۳ تا ۱۲ سالگی) روزانه مصرف می شوند.

ژل فلوراید

بیشتر در زیر سن ۷ سالگی کاربرد دارد. هر ۶ ماه یکبار بمدت ۴ دقیقه به سطوح دندان مالیده میشود و تا یکساعت از آبکشی دهان خودداری میشود از انواع آن می توان استانوس فلوراید و فسفات فلوراید اسیدی را نام برد.

دهانشویه فلوراید

در بالای سن ۷  سالگی کاربرد دارد محلول ۰/۲ درصدی آن هفته ای ۱ تا ۲ بار و محلول ۰/۰۵ درصدی هر روز استفاده می‌شود. بهتر است شب‌ها قبل از خواب و پس از مسواک زدن محلول دهانشویه به اندازه در بطری (۵ س سی ) در دهان ریخته شده و به مدت ۱ دقیقه در دهان نگهداشته و سپس دور ریخته شود و تا ۱ ساعت نباید چیزی خورده شود.

۲-آب آشامیدنی

مقدار استاندارد فلوراید در آب آشامیدنی ppm 1 بوده و ۵۰ تا ۷۰ درصد از پوسیدگی دندان‌ها می‌کاهد.

قطره فلوراید

در ناحیه ای که فلوراید آب آشامیدنی آن کمتر از ppm ۰/۳ باشد، قطره سدیم فلوراید، بصورت روزی ۲ قطره به داخل دهان چکانیده میشود.

وارنیش فلوراید

در سنین ۳ تا ۶ ساله، همانند  ژل فلوراید می توان بجای دهان شویه فلوراید از وارنیش فلوراید، با مقدار کمتر و غلظت بیشتر استفاده کرد که در مطب ها توسط برس مخصوص و در منزل بر روی مسواک مالیده می شود و تا ۲۴ ساعت نیاز به مسواک زدن نمی باشد.

خمیردندان فلوراید

خمیردندان ‌های حاوی فلوراید، اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان‌ ها را بر عهده دارند. مطالعات نشان می ‌دهد اگر شما در سنین کودکی یعنی حدود ۲ سالگی از خمیردندان فلوراید دار استفاده کنید و همچنان به مصرف آن در سنین بزرگسالی ادامه دهید، می‌ توانید تا ۴۴ درصد از پوسیدگی دندان ‌ها جلوگیری کنید.

شماره تماس ضروری