به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

ترمیم دندان

فضای نگهدار دندان در درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

روکش اطفال (S.S.C)

چنانچه دندانهای شیری دارای پوسیدگیهای وسیع در تاج باشند، تحقیقات نشان میدهد ۷۰درصد پرکردگی‌های چند سطحی و وسیع آمالگام احتیاج به روکش‌های مخصوص استینلس استیل (S.S.C) خواهند داشت، تا این ترمیم‌ها از شکستگی تاج و پر کردگی و عود پوسیدگی حفظ شوند. S.S.C در سایزهای مختلف و از پیش آماده شده برای دندان‌های آسیای اول و دوم شیری E, D در هر دو فک ساخته شده است.این روکشها معمولا تا زمان رویش دندانهای دایمی جانشین (سنین ۹ تا ۱۲ سالگی ) در دهان باقی می مانند و سپس با لق شدن تاج دندان شیری، کشیده می شوند.

فضا نگهدار (SM)

چنانچه دندان شیری، زودتر از موعد (بیش از ۲ سال) کشیده شود برای حفظ فضای لازم و طول قوس فکی از وسیله ای به نام فضانگهدار (sm) استفاده می شود که بیشتر در دندان های (E و D) ؛ کاربرد دارد. جهت ساختن آن لازمست، دندانهای پایه که فضانگهدار به آن متصل میشوند، پوسیدگی وسیع نداشته باشند و در صورت داشتن پوسیدگی سطحی، ترمیم شوند.

عکس فضا نگهدار دندان شیری-درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

انواع فضا نگهدار (SM)

به دو نوع ثابت و متحرک دسته بندی می شود که به علت احتمال شکستن و گم شدن در نوع متحرک، نوع ثابت بیشتر تجویز میشود. برای ساخت هر دو نوع ابتدا از فکین بیمار قالب گرفته و پس از تعیین نوع آن، در لابراتوار ساخته میشود. پس از تحویل SM به بیمار، معاینات دوره ای انجام می گیرد تا زمانیکه دندان دایمی جانشین رویش پیدا کند.

فضا نگهدار متحرک

فضا نگهدار متحرک- درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

فضا نگهدار ثابت

فضا نگهدار ثابت- درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

توصیه های مهم بهداشتی

۱- دندانهای که بر روی آن روکش یا S.S.C گذاشته شده، ترجیحا از غذاهای سفت، شکننده و چسبناک خودداری شود.

۲- کودکانی که در دهان آنها فضانگهدار متحرک قرار گرفته است چون با رشد کودک در فک و رویش سایر دندانها تغییراتی ایجاد میشود معاینات دوره ای انجام می گیرد و گاه لازمست پس از مدتی SM متحرک تعویض گردد.

۳- کودکانی که از SM متحرک استفاده می کنند، هنگام خوردن غذا باید آن را از دهان خارج کنند و پس از صرف غذا، دندانها و SM را تمیز کنند.

۴- تا آنجا که ممکن است با دندانهای دارای SM ثابت، از خوردن غذاهای سفت، شکننده و چسبناک خودداری شود.
شماره تماس ضروری