به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

دانستنیها

رادیوگرافی در دندانپزشکی

چهارشنبه, 28 -2666 ساعت 08:32 نوشته شده توسط

رادیوگرافی در دندانپزشکی

پرتونگاری یا رادیوگرافی، یکی از ابزارهای مهم تشخیص پاراکلینیک می‌باشد که در اکثر رشته‌های پزشکی کاربرد فراوانی دارد.

برای درمان موفقیت آمیز دندانپزشکی در کودکان و بزرگسالان نیز استفاده از این وسیله تشخیصی مهم و ضروری است.

انتخاب روش، نوع و تعداد عکس‎های گرفته شده برای بیمار، بستگی به سن فرد، اندازه حفره دهان و میزان همکاری وی دارد. معمولا رادیوگرافی‎های تشخیصی در ابتدا قبل از شروع کار گرفته می‌شود ولی برای برخی درمان‌ها مانند درمان ریشه (عصب کشی) نیاز به تهیه رادیوگرافی در بین کار نیز می‌باشد. 

 

 

 

پس از گرفتن عکس رادیوگرافی در مطب دندانپزشکی و یا رادیولوژی فک و صورت، عمل ظهور و ثبوت دقیق، زاویه و میزان اشعه به تشخیص و درمان کمک می‎کند.

 

انواع عکس‌های رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی پری آپیکال (P.A)

فیلم‎های پری آپیکالی به منظورهای زیر گرفته می‌شود:

1- تشخیص پوسیدگی‎های وسیع و ضربه به دندان‌ها

2- تعیین انحنای ریشه  و طول آن در مراحل درمان ریشه یا عصب‌کشی

3- کشف اختلالات تکاملی مانند دندان‌های اضافی، نبودن دندان‌ها یا دندان‌های بدشکل و نهفته 

4- مراحل تکاملی دندان‌های دائمی در کودکان 6 تا 12 ساله 

5- تشخیص مراحل بیماری بافت نگهدارنده دندان ( لثه‌ها، الیاف نگهدارنده ریشه و استخوان آلوئول) 

6- تشخیص ضایعات ریشه دندان (کیست‎ها، تومورها و...)

 

 

 

رادیوگرافی بایت وینگ (B.W)

رادیوگرافی بایت وینگ به منظورهای زیر تهیه می‌شود:

1- کشف پوسیدگی‌های اولیه بین دندانی در دندان‌های شیری و دائمی 

2- تعیین شکل اطاق پالپ یا مغز دندان در تاج و عمق ضایعه پوسیدگی

3- تعیین عرض فضاهای مربوط به دندان‌های شیری که زودتر از موعد کشیده شده‌اند.

تعیین وجود یا عدم وجد جوانه دندان‌های دائمی در زیر دندان‌های شیری

 

 

 

رادیوگرافی پانورامیک (O.P.G)

در رادیوگرافی‌های OPG برخلاف رادیوگرافی‌های پری آپیکال و بایت وینگ که تنها 3 یا 4 دندان مورد مطالعه قرار می‌گیرند، کلیه دندان‌های دائمی و شیری هر دو فک و استخوان فک وصورت وجود دارد. این عکس‌ها خارج از مطب دندانپزشکی، در مراکز رادیوگرافی تهیه می‌شود.

:به منظورهای زیر تهیه می‌شود OPG 

1- وضعیت تکاملی جوانه‌ها دندان‌های دائمی در کودکان 6 تا 12 ساله 

2- تشخیص میران نهفتگی در دندان‌های دائمی

3- مراحل تشخیص در بیماری لثه جهت جراحی

4- درمان‌های ارتودنسی

 

 

رادیوگرافی اکلوزالی

رادیوگرافی اکلوزالی به منظورهای زیر گرفته می‌شود:

1- تعیین وجود، شکل، اندازه و موقعیت دندان‌های اضافی در خط میانی

2- تعیین نهفتگی، بودن یا نبودن دندان‌های نیش و ثنایاهای قدامی

3- بررسی میزان ضربه، بعد از حادثه به دندان‌ها و استخوان و فک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رادیوگرافی لاترال سفالومتری

این نوع رادیوگرافی بیشتر در درمان‌های ارتودنسی مورد استفاده قرار میگیرد و در مراکز رادیوگرافی تهیه می‌شود.

 

فلوراید تراپی چیست؟

سه شنبه, 23 مرداد 777 ساعت 18:44 نوشته شده توسط

فلوراید تراپی در کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت انجام می گیرد به توضیحی در رابطه با این مطلب می پردازیم.

یکی از راه های افزایش مقاومت دندان در مقابل پوسیدگی، تقویت ساختمان دندان و سطوح صاف آن می‌باشد که با کاربرد ترکیبات محتوی فلوراید امکان پذیر است. فلوراید عنصری است که بطور طبیعی در آب، خاک و هوا یافت می‌شود.
فلوراید علاوه بر ایجاد یک لایه سطحی مقاوم، از نفوذ اسیدهایی که از تخمیر مواد قندی بر سطح مینای دندان تجمع می کنند جلوگیری کرده و پوسیدگیهای ابتدایی و سطحی را از بین میبرد.

فلوراید تراپی توسط بهترین دندانپزشکان کودکان در کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت انجام می پذیرذ

روشهای مختلف فلوراید تراپی

۱- بطور سیستمیک

-مواد غذایی

چای، ماهی، میگو، عدس، قهوه، کشمش، سبزیجات، کاهو و اسفناج فلوراید موجود در غذا کمک به فلوراید تراپی می کند و سیستمیک می باشد

 

-آب آشامیدنی

 

مقدار استاندارد فلوراید در آب آشامیدنی ppm 1 بوده و ۵۰ تا ۷۰ درصد از پوسیدگی دندان‌ها می‌کاهد.فلوراید موجود در آب کمک زیادی در فلوراید تراپی سیستمیک می نماید

 

 

۲- بطور موضعی

بصورت قرص، قطره، ژل، دهانشویه و خمیردندان کاربرد دارد.

-قرص فلوراید

 در صورت وجود فلوراید کمتر از  ppm ۰/۳ در آب آشامیدنی، قرصها، بصورت یک چهارم قرص (تولد تا ۲ سالگی)، یک دوم قرص(۲ تا ۳ سالگی) و یک قرص (۳ تا ۱۲ سالگی) روزانه مصرف می شوند.

 

 قرص فلوراید سدیم جهت درمان فلوراید تراپی

 

-قطره فلوراید

 در ناحیه ای که فلوراید آب آشامیدنی آن کمتر از ppm ۰/۳ باشد، قطره سدیم فلوراید، بصورت روزی ۲ قطره به داخل دهان چکانیده میشود.

 

 درمان فلوراید تراپی با قطره فلوراید

 

-ژل فلوراید

بیشتر در زیر سن ۷ سالگی کاربرد دارد. هر ۶ ماه یکبار بمدت ۴ دقیقه به سطوح دندان مالیده میشود و تا یکساعت از آبکشی دهان خودداری میشود از انواع آن می توان استانوس فلوراید و فسفات فلوراید اسیدی را نام برد.

 

 

فلوراید تراپی با ژل یکی از روشهای درمان برای فلوراید تراپی در کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت

 

-وارنیش فلوراید

 در سنین ۳ تا ۶ ساله، همانند  ژل فلوراید می توان بجای دهان شویه فلوراید از وارنیش فلوراید، با مقدار کمتر و غلظت بیشتر استفاده کرد که در مطب ها توسط برس مخصوص و در منزل بر روی مسواک مالیده می شود و تا ۲۴ ساعت نیاز به مسواک زدن نمی باشد.

 

فلوراید تراپی با وارنیش یکی دیگر از روشهای درمان در کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت

 

- دهانشویه فلوراید

 در بالای سن ۷  سالگی کاربرد دارد محلول ۰/۲ درصدی آن هفته ای ۱ تا ۲ بار و محلول ۰/۰۵ درصدی هر روز استفاده می‌شود. بهتر است شب‌ها قبل از خواب و پس از مسواک زدن محلول دهانشویه به اندازه در بطری (۵ س سی ) در دهان ریخته شده و به مدت ۱ دقیقه در دهان نگهداشته و سپس دور ریخته شود و تا ۱ ساعت نباید چیزی خورده شود.

 

 دهانشویه مداوم برای جلوگیری از پوسیدگی توسط فلوراید موجود در آن

 

 

-خمیردندان فلوراید

 خمیردندان ‌های حاوی فلوراید، اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان‌ ها را بر عهده دارند. مطالعات نشان می ‌دهد اگر شما در سنین کودکی یعنی حدود ۲ سالگی از خمیردندان فلوراید دار استفاده کنید و همچنان به مصرف آن در سنین بزرگسالی ادامه دهید، می‌ توانید تا ۴۴ درصد از پوسیدگی دندان ‌ها جلوگیری کنید.

 

 میزان فلوراید موجود در خمیر دندان در صورت مناسب بودن سبب جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود

 

کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

روکش روی دندانهای شیری

یکشنبه, 21 مرداد 777 ساعت 08:54 نوشته شده توسط

روکش دندان شیری اطفال (S.S.C)

 چنانچه دندانهای شیری دارای پوسیدگیهای وسیع در تاج باشند، تحقیقات نشان میدهد ۷۰درصد پرکردگی‌های چند سطحی و وسیع آمالگام احتیاج به روکش‌های مخصوص استینلس استیل (S.S.C) خواهند داشت، تا این ترمیم‌ها از شکستگی تاج و پر کردگی و عود پوسیدگی حفظ شوند. S.S.C در سایزهای مختلف و از پیش آماده شده برای دندان‌های آسیای اول و دوم شیری E, D در هر دو فک ساخته شده است.این روکشها معمولا تا زمان رویش دندانهای دایمی جانشین (سنین ۹ تا ۱۲ سالگی ) در دهان باقی می مانند و سپس با لق شدن تاج دندان شیری، کشیده می شوند.

روکش روی دندان شیری SSC در کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت

 

 

 کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

 

 

 

 

کشیدن دندان شیری

یکشنبه, 21 مرداد 777 ساعت 08:39 نوشته شده توسط
هر نوع عملی که باعث خارج شدن دندان، چه شیری و چه دائمی از حفره خود در استخوان آرواره یا فک شود، کشیدن دندان نامیده می شود.برای کشیدن دندان ابتدا آن را بی حس میکنند تا درد و خونریزی هنگام کشیدن و پس از آن، حداقل باشد.
دندانهای شیری دارای زمان ریزش و رویش جداگانه در فک می باشند. دندانهای شیری قدامی (Bَ,A) ۶ تا ۹ سالگی می افتند و دندانهای شیری نیش(C) و آسیای کوچک اول و دوم (D,E) ۹ تا ۱۲ سالگی جای خود را به دندانهای دایمی میدهند.کشیدن زودتر از موعد بمدت ۲ سال میتواند باعث بسته شدن فضا و رویش نامنظم دندانهای دایمی شود.برای جلوگیری از این امر و صرف هزینه بالای ارتودنسی در  سنین بالاتر، بهتر است فضانگهدار یا SM ساخته شود.
 
کشیدن دندان شیری در کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت
 
 
 کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط
 

پالپوتومی (pulpotomy) چیست؟

یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 07:18 نوشته شده توسط
پالپوتومی به معنی برداشتن پوسیدگی دندان و خارج کردن بافت عصبی آلوده یا مرده ی داخل تاج دندان است.این کار همراه با بی حسی کامل دندان انجام می شود و هیچگونه درد ی را نیاز نیست که تحمل کنید.
داخل هر دندان، در هر فرد، مجموعه ی عروق و اعصاب دندان بنام پالپ است. درحاليكه مينا و عاج روی لايه هاي بيرونی دندان مرده و سخت (بادوام) هستند، پالپ داخلي نرم، زنده و بسيار حساس است. وقتی لايه های بيرونی دندان آسيب می‌بينند، ممكن است پالپ داخلی دچار عفونت شود. در برخی موارد، بهترين گزينه برای حفظ دندان پالپوتومی است.
 
 
پالپوتومی دندان-کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت
ساختار دندان

چه اتفاقی در طی درمان پالپوتومی رخ می دهد؟

 

ساده ترين توضيح آن است كه پالپوتومی سبب رفع عفونت يا بيماری پالپ از دندان مي شود. هدف درمان حفظ دندان است، طوريكه به تحليل نرود. پالپوتومی  درواقع مشخصاً بخشي از فرايند درمان کامل ريشه است. سطح داخلی دندان پس از برداشتن پالپ آسيب ديده از دندان توسط دندانپزشك ضدعفونی می‌شود و سپس با يك ماده ی مخصوص پر می‌شود.

پالپوتومی در چه كسانی انجام می‌‌‌‌‌شود؟

 

غالباً پالپوتومی روی كودكانی انجام مي شود كه هنوز دندان هاي شيری دارند. ريشه های دندان های شيری تا اندازه ای با ريشه ی دندان هاي دائمی متفاوت هستند. معمولاً ريشه ی دندان شيري كوتاهتر است كه اين بدان معنی است كه سرانجام توسط بدن بازجذب می شود. بازجذب ريشه ها سبب افتادن دندان و جايگزينی دندان های دائمی می شود. باتوجه به اينكه ريشه های دندان های شيری بايد بازجذب شود، روش پالپوتومی به جای درمان کامل ریشه انجام می شود.یعنی بر خلاف دندانهای دائمی کانال های دندان شیری تحت درمان پاکسازی و پرکردن قرار نمی گیرند.

چرا به جای پالپوتومی دندان شیری كشيده نشود؟

 

يك فرضيه ی متداول درمورد دندان شيری آن است كه چون سرانجام اين دندان ها می افتند، دليلی ندارد كه آنها را نگهداشت.
يكی از نقش های دندان های شيری، انتظار كشيدن برای افتادن و جايگزينی با دندان هاي دائمی است. دندان های شيری دركنار كمك كردن به خوردن و صحبت كردن كودك، فضای موردنياز در دهان را برای دندان دائمی حفظ می كنند. اگر يك يا چند دندان شيری قبل از درآمدن دندان دائمی و رشد يافتن آنها كشيده شوند،  مشكلاتی را در رویش و مرتبی دندان های اصلی ايجاد می‌كنند.
نيازی به گفتن نيست كه برداشتن و ترميم پالپ هميشه درمان درست است. در برخی موارد، كشيدن دندان گزينه ي مناسب است. و بستگی دارد به اينكه دندان دائمی آماده ی جوانه زنی در محل و جايگزين شدن با دندان شيری آسيب ديده است يا خير، چگونگی آسيب وارده به دندان شيری و عمق عفونت هم عوامل مهمی هستند که دندانپزشک در نظر می گیرد.
اگر به اين فكر مي كنيد كه فرزندتان متحمل درد شديد می‌شود و نمي‌تواند يك جا بنشيند، راه هايی براي كاهش ريسك آسيب يا عفونت در پالپ وجود دارند. تشويق عادات خوب مراقبت از دندان از كودكي به محافظت دندان ها و كاهش ريسك پوسيدگی يا عفونت كمك خواهد كرد. انجمن دندانپزشكی آمريكا اظهار می‌كند كه شروع عادات خوب مراقبت از دندان ازهمان ابتدا به حفظ دندان كودكان و سلامت دهان برای ساليان متمادی كمك خواهدكرد.
كمك كردن به كودك در مسواك زدن دوبار در روز با خميردندان حاوی فلورايد، شانس گسترش حفره ها و پوسيدگی های دندان شيری را كاهش خواهدداد و خطر عفونت در پالپ كاسته می شود. اگر در به هیجان آوردن كودك خود برای مسواك زدن دردسر داريد، آن را به انتخاب مسواك های دندانی خودش همچون شخصيت های كارتونی سرگرم كننده ترغيب كنيد. اين محصول مخصوص كودكان در سن رشد طراحی شده است.
معاينه های منظم دندانپزشكی لازم هستند. هرچه كودك بيشتر و بيشتر دندانپزشك را ببيند، دندانپزشك می تواند زودتر علائم پوسيدگی را تشخيص دهد و درمان را قبل از اينكه وضعيت بغرنج شود، تجويز می‌كند.
 
کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

هدایت رفتاری

پنج شنبه, 30 -2667 ساعت 10:38 نوشته شده توسط

تکنیک اصلاح و هدایت رفتاری،به هر گفته یا عملی که بطور مثبت روی رفتار کودکان پیش از یک ملاقات دندانپزشکی اثر گذارد، اطلاق می‌شود. والدین (پدر یا مادر، خصوصا مادر)، کودک و تیم دندانپزشکی، سه ضلع اساسی مثلث درمانی دندانپزشکی کودکان را تشکیل می‌دهند. والدین به عنوان افرادی که از نزدیک با علایق، خواسته‌ها و نگرانی‌های کودکان خود آشنا هستند و قادرند رفتار کودکان خود را پیش بینی کنند، می‌توانند مشکلات شخصی آنها را بهتر مطرح کرده و به عنوان یک منبع تشویق و دلگرمی، کودکان خود را برای محیط‌های جدید آماده کنند.

انتقال اضطراب و نگرانی والدین به کودک، تهدید کودک به رفتن نزد دندانپزشک، آماده نمودن کودک با شیوه غلط و نامناسب و حرف زدن از خاطرات دردناک دندانپزشکی و انجام آن خدمات در حضور کودکان کم سن و سال و تجربه بدقبلی خود کودک می‌تواند باعث بدرفتاری و ترس کودکان در مراجعات اول دندانپزشکی شود.

بنابراین لازمست جهت حرف شنوی کودکان و انتظار یک رفتار مطیع از او، چون با وسایل و محیط دندانپزشکی ناآشنا، هستند، هرگز او را به بردن نزد دندانپزشک تهدید نکرده و از کلماتی چون آمپول، سوزن، کشیدن دندان برای ترساندن او استفاده نشود.

هدایت رفتاری در درمانگاه دندانپزشکی آپادانابهتر است والدین در اولین ملاقات دندانپزشکی کودکان خود، در جواب سوال‌های او، حرفی از خود نسازند چون کودکان ترس، ناآگاهی و تردید والدین خود را بخوبی حس خواهند کرد و براحتی نگران خواهند شد. به کودک خود بگویید دکتر دوست شماست، به سلامتی شما کمک می کند، و دندان‌های شما را تمیز می کند. اگر معاینه دندانپزشکی در سنین پایین، وقتی کودک هنوز هیچ مشکل دندانی ندارد شروع شود یک رابطه خوب بین دندانپزشک و کودک شما ایجاد می‌شود اولین معاینه دندانپزشکی کودک شما باید زمانی باشد که اولین دندان شیری او در حدود سن ۶ ماهگی رویش می یابد.

کودکان، برخلاف بزرگسالان همه چیز را سیاه یا سفید می بینند از نظر آنان تیم دندانپزشکی یا راستگوست و یا نیست لذا صداقت در برقراری اعتماد بسیار مهم است. کودک باید دلیل و اجازه انجام یک کار و عدم اجازه آن را بداند. بیشتر کودکان خوشحال میشوند که با آنها در خصوص مسایل مدرسه، مهدکودک و فعالیتهای فوق برنامه مثل فوتبال، نقاشی، رفتن به باشگاه و سایر سرگرمی‌ها صحبت شود. تحسین، پاداش، تایید و تشویق، انگیزه های اعمال و رفتار نیک هستند و بمراتب بیش از یاس، ناامیدی، انتقاد و تنبیه در سوق دادن فرد به سوی رفتار مطلوب موثرند.

دندانپزشک برای آشنا کردن کودک با محیط و وسایل دندانپزشکی با کشیدن تصاویر، ساخت ماکت و یا استفاده از اصل وسایل کودک را با وسایلی نظیر آینه، سوند، توربین و کاربرد آنها آشنا خواهد کرد و هر کاری که قرار است برای او انجام شود و یا هر وسیله ای که استفاده شود با زبانی ساده و بکار بردن کلماتی مانند آب خواب آور، نیشگون گرفتن، تفنگ آبی یا بادی، مسواک برقی، قلقلک دادن، جاروبرقی، نرده دور دندان، سوت و .... انجام می گیرد. محیط دندانپزشکی یک محیط تجربی است که دارای افراد، اشیاء و تزئینات امیدوار کننده است بنابراین محیط مطب همراه با رنگها و تابلوهای متنوع، وجود بازیها و سرگرمیها در اتاق دندانپزشکی، دیدن برنامه های متنوع ویدئویی و تلویزیونی شاد در آن مکان، تزئینات و دکور اتاق، حضور دیگرکودکان هم سن و همجنس در محیطی آرام، دادن جوایز پس از اتمام کار جهت تشویق همکاری بین کودک و دندانپزشک، در او خاطره ای خوب ایجاد خواهد کرد و انگیزه و علاقه او را در همکاری و حفظ سلامت دهان و دندان خود بالا خواهد برد.

در داخل کلینیک دندانپزشکی، گاهی حضور والدین در اتاق درمان مفید بوده در حالیکه زمانی دیگر لازمست والدین اتاق درمان را ترک کنند زیرا حضور آنان علاوه بر تکرار دستورات دندانپزشک، باعث پراکندگی توجه و تمرکز بین دندانپزشک و کودک می گردد. زمانیکه کودک شما در مطب دندانپزشکی همکاری نمی کند، تعجب نکرده و دستپاچه نشوید، آرام باشید و عکس العمل نشان ندهید. دندانپزشک و دستیاران او، مهارتهای کافی جهت کنترل این رفتار را دارند.

بخش اطفال ۱ درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

بخش اطفال ۲ درمانگاه دندانپزشکی آپادانا
بخش اطفال ۱ درمانگاه دندانپزشکی آپادانا بخش اطفال ۲ درمانگاه دندانپزشکی آپادانا

 

بهتر است انجام اعمال دندانپزشکی برای کودکان کوتاه و بدون درد باشد تا کودک با خاطره ای خوب، مطب را ترک کند و برای ملاقات‌ها بعدی احساس بهتری داشته باشد. گاه برای انجام خدمات دندانپزشکی نیاز به گرفتن رادیوگرافی می‌باشد که نیاز به همکاری والدین دارد. پس از انجام خدمات دندانپزشکی نیز بهتر است والدین با تشویق‌های کلامی و گاه مادی، اعتماد به نفس و موفقیت کودک خود را تقویت کنند. و ملاحظات و دستورات دندانپزشک را که معمولا با تزریق بی‌حسی همراه است، پس از انجام خدماتی مانند کشیدن یا ترمیم دندان‌ها و پیشگیری از عوارضی نظیر گاز گرفتگی لب و شکستگی ترمیم بکار بندند.

سالن بازی کودکان درمانگاه دندانپزشکی آپادانا
سالن بازی کودکان درمانگاه دندانپزشکی آپادانا
 

از تور مجازی درمانگاه دندانپزشکی آپادانا دیدن فرمایید.

چهارشنبه, 26 -2669 ساعت 14:31 نوشته شده توسط

با مراجعه به منوی تور مجازی درمانگاه دندانپزشکی آپادانا از فضای مختلف درمانگاه بصورت مجازی دیدن بفرمایید.