به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

رژیم غذایی مناسب مواد قندی رژیم غذایی مناسب مواد قندی

رژیم غذایی مناسب مواد قندی

 

محور کلیدی توسعه اجتماعی و اقتصادی هر جامعه، تامین تغذیه سالم بوده که تضمین کننده سلامت آن جامعه می‌باشد. غذا، مواد جامد یا مایعی است که از راه دهان مصرف می‌شود و علاوه بر رفع گرسنگی، نیازهای بدن انسان را تامین می‌کند.

این نیازها عبارت اند از:

1-انرژی مورد نیاز برای کار دستگاه‌های مختلف بدن و انجام فعالیت های روزانه

2-تامین مواد اولیه برای رشد و نمو بدن

3-ترمیم و ساخت سلول ها و بافت های مختلف بدن

به طور کلی شش نوع ماده مغذی در ساختمان مواد غذایی وجود دارد که عبارت اند از:

1-کربوهیدرات یا مواد قندی

2-لیپیدها یا چربی ها

3-پروتئین‌ها

4-ویتامین ها

5-آب

6-مواد معدنی

 

 

سال‌هایی که کودک عمر خود را در مهدهای کودک و پس از آن در مدارس می‌گذراند، از نظر تغذیه دوره ی مهمی می باشد. اصولا کودکان و دانش آموزان به سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده در طول روز نیاز دارند و باید از کلیه گروه های غذایی شامل شیر، لبنیات، گوشت، حبوبات، سبزیجات و میوه جات و گروه نان و غلات مصرف نمایند.

کودکانی که صبحانه کافی نمی خورند کم دقت، خسته و بی حوصله اند. لازم است والدین به کودکان خود صبحانه کافی بدهند. میان وعده های مناسب و مغذی نیز بسیار اهمیت دارد زیرا در ساعات نزدیک ظهر، کودکان و دانش آموزان ممکن است گرسنه شوند، مهمترین عادت غذایی نامطلوب در کشور ما، مصرف تنقلات و شیرینی جات در فواصل بین غذاهاست.

افراط در مصرف مواد غذایی نامطلوب، موجب بی اشتهایی و سیری کاذب در کودکان می شود، آنها را از مصرف  غذاهای اصلی باز داشته و موجب اختلال در رشد آنها خواهد شد. از طرف دیگر این مواد با ایجاد محیط اسیدی در دهان، در ایجااد پوسیدگی دندان نقش دارند زیرا اشخاص عادت ندارند پس از مصرف اینگونه مواد (میان غذا) دندانهایشان را مسواک بزنند.

میزان پوسیدگی مواد قندی به عوامل زیر بستگی دارد:

1-نوع قند مصرفی : ساکارز یا شکر بیشترین پوسیدگی زایی را دارد

2-میزان قند مصرفی : بهتر است از خوردن تنقلات  و شیرینیجات قبل از خواب پرهیز شود زیرا در آن هنگام، جریان بزاق کندتر بوده و قدرت پاک کنندگی کمتر می شود. هرچه مواد قندی غلظت و چسبندگی کمتری داشته باشند، توسط بزاق براحتی از روی سطح دندان ها پاک شده و از محیط دهان خارج می شوند. بنابراین نکته مهم، شناساندن غذاهای پوسیدگی زا به مردم و پرهیز از مصرف نابجای آن می باشد که در صورت مصرف نیز لازم است بلافاصله با انجام بهداشت صحیح، از روی سطح دندانها پاک شوند.

 

 

 

آمار سال 1377 وزارت بهداشت نشان می دهد که حدود 50درصد کودکان 6 تا 12 ماهه و 90 درصد  کودکان 1 تا 2 هر روز پفک مصرف می کنند و 25 درصد از کودکان ایرانی به نوعی با سو تغذیه دست به گریبانند.

آنچه مسلم است در تغذیه کودکان و دانش آموزان از هرجا که تهیه می شود، نوع و کیفیت مهم است. توجه به تغذیه فرزندان از مهمترین وظایف والدین است زیرا فرهنگ و عادات غذایی در خانه شکل می گیرد و در مدرسه یا مهدکودک تثبیت می شود. نمی توان کودکان و دانش آموزان را از خرید مواد خوراکی در راه مدرسه یا مهدکودک منع کرد، ولی می توان آنها را متقاعد کرد تا از مصرف مواد مضر و بی ارزش برای بدنشان خودداری کنند.

بهتر است والدین برای میان وعده غذایی دانش آموزان در مدارس و منزل از غذاهای گرم و مقوی نظیر نان و پنیر و گردو، شیر، ساندویچ تخم مرغ پخته، کوکو یا خیار و گوجه، میوه جات و آب میوه، آجیل و خشکبار استفاده کنند و در مهدهای کودک از برنامه غذایی تعیین شده توسط مدیریت مهد، تبعیت کنند.

1-مواد قندی غیر ضروری را کمتر مصرف کنیم

2-دفعات مصرف مواد قندی را کاهش دهیم. خوردن تدریجی و به دفعات شیرینی جات در طول روز، زیان بیشتری از مصرف یک مرتبه و یک دفعه آن دارد.

3-مواد قندی را در زمان مناسب، مانند همراه صبحانه، نهار و شام استفاده کنیم.

4-پس از مصرف مواد قندی بلافاصله دهان خود را با آب شستشو داده و در صورت امکان مسواک بزنید.

5-عادات مطلوب غذایی را از کودکی در فرزندان بوجود آوریم. ایجاد عادات خوب آسان تر از ترک دادن عادات غلط است و متاسفانه این والدین هستند که علاقه به مصرف مواد قندی را در کودکان ایجاد می کنند.

 

 

کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

خواندن 2140 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 آذر 1398 ساعت 15:10
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
محتوای بیشتر در این بخش: « ساختمان دندان حساسیت دندانی »

About Author

شماره تماس ضروری