به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

شیاردرمانی (فیشورسیلنت) شیاردرمانی (فیشورسیلنت)

شیاردرمانی (فیشورسیلنت)

یکی از راه‌های افزایش مقاومت دندان در مقابل پوسیدگی و پیشگیری، روش شیار درمانی یا فیشورسیلنت می‌باشد. 75% پوسیدگی ها حفرات و شیارهای سطح اکلوزال یا جونده دندان‌های شیری و دائمی را شامل می شود. در این شیارها به علت تجمع مواد غذایی و میکروب ها در آن و عدم دسترسی مسواک در آن ناحیه جهت تمیز کردن، پوسیدگی ایجاد می شود. بهمین سبب برای پوشاندن و بستن شیارهای عمیق از اتصال یک ماده رزسنس به یک سطح مینایی اسیداچ شده، استفاده می کنند بنابراین شیار درمانی یا سیلنت درمانی یکی از راه های بی خطر و موثر جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها به ویژه در سطح اکلوزال یا جونده دندان های خلفی خصوصا دائمی می باشد.

 

شیار درمانی در کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت

میزان موفقیت روش شیار درمانی 40 تا 90 درصد می باشد و ماندگاری آن 10 تا 15 سال است و در دندان دائمی در مقایسه با دندان شیری کاربرد بیشتری دارد زیرا اولا باندسیلنت و گیر در دندان شیری بدلیل داشتن مینای بدون منشور کمتر بوده و ثانیا ماندگاری دندان‌های شیری در دهان کم می باشد.

عمل شیار درمانی بیشتر در سنین 6 تا 7 سالگی، برای دندان‌های آسیای بزرگ اول و سپس در سنین 12 تا 14 سالگی برای دندان آسیای بزرگ دوم دائمی انجام می‌گیرد.

محل انجام شیار درمانی

مراحل شیار درمانی:

1- جداسازی  2-پاک کردن  3-اچینگ  4-شستن و خشک کردن   5-کاربرد سیلنت   6-ارزیابی شکل   7-تنظیم   8-معاینات دوره‌ای

ابتدا پس از پاک کردن شیارهای سطح اکلوزال یا جونده دندان‌های آسیا از رطوبت، بزاق و مواد غذایی، توسط اسید (اسید فسفریک 37%) عمل اچینگ انجام شده و سپس خشک می‌شود. سرانجام با قرار دادن باندیگ مناسب و مواد سیلنت یا شیار درمانی، توسط دستگاه لایت کیورر با تاباندن نور سفت و سخت می‌شوند.

مراحل انجام شیاردرمانی (فیشور سیلنت)

در این روش شیارهای سطح جونده بدون نیاز به بی حسی، یا تراش نمی‌خورند یا نیاز به حداقل تراش خواهند داشت و مواد سیلنت، همرنگ دندان و کمی سفیدتر بوده تا در معاینات دوره‌ای 6 ماهه مورد بازبینی قرار گیرد.

عمل شیاردرمانی یا فیشورسیلنت در افرادی که دندان‌های آنان فاقد پوسیدگی‌اند یا دارای شیوغ پوسیدگی‌های سریع و وسیع می‌باشند کاربرد ندارد.

بهتر است دندان‎های شیار درمانی شده را هر 6 ماه یکبار جهت استحکام باند و تشخیص پوسیدگی، معاینه دندانپزشکی شوند.

 

کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

خواندن 2734 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 آذر 1398 ساعت 13:27
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « فلوراید تراپی چیست؟ پوسیدگی »

About Author

شماره تماس ضروری