به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

بیماری لثه

بافت نگهدارنده دندان در دهان شامل

لثه ها، استخوان آرواره یا فک، الیاف اطراف ریشه دندان یا الیاف پریودنتال می باشد.

بیماری لثه شامل کلیه امراضی است که لثه ها و بافت نگهدارنده دندان را مبتلا از قبیل الیاف دور ریشه ها می کند که عامل آن میکروب ها هستند.

 

 لثه ها

لثه ها، دور تا دور دندان را فراگرفته، فرم آن کنگره ای شکل، قوام آن محکم و انعطاف پذیر و رنگ آن صورتی کم رنگ می باشد نمای ظاهری آن پوست پرتقالی و دان دان است.

 

بیماری لثه (ژنژیویت)

عبارت است از تورم و التهاب لثه که در اثر آن رنگ لثه قرمز رنگ شده، تورم لثه ها و خونریزی از آن در اثر خوردن غذاهای سفت و حتی مسواک زدن دیده می شود.

خارش، سوزش و گاه بوی ید دهان در ژنژیویت دیده می شود چون بیماری در مراحل ابندایی است، مسواک زدن های مرتب و صحیح، جرم گیری و استفاده از دهانشویه های ضد میکروب، آن را برطرف می نماید.

پریودنیت (بیماری لثه)

چنانچه بیماری التهابی لثه یا ژنژیویت در مراحل ابتدایی درمان نگردد، پیشرفت کرده و به سایر بافت نگهدارنده دندا ن (پریودنتال) و استخوان آلوئول سرایت می کند که باعث تخریب و از بین رفتن استخوان می گردد.علائم آن شامل تورم و قرمزی لثه، خونریزی از لثه ها، خارش، سوزش و بوی بد دهان با شدت بیشتری می باشد. در پریودنتیت لقی دندان بعلت تخریب استخوان آرواره دیده می شود.

درمان پریودنیت دیگر تنها با رعایت بهداشت دهان و دندان و جرم گیری و استفاده از دهان شویه امکان پذیر نیست، بلکه نیاز به درمان دارویی، جراحی لثه و در موارد شدیدتر، کشیدن دندان می باشد.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف مواد قندی فراوان، کشید سیگار و برخی از بیمارها نظیر بیماری قند (دیابت) و در زنان (دوران بارداری) بیماری لثه ایجاد می شود.

 

جراحی لثه

پس از بی حسی، لثه ها کنار زده شده و پس از تمیز کردن بافت های آلوده و تصحیح استخوان فک، لثه ها به جای خود  ولی پایین تر از حد قبلی بخیه زدهه می شود و بر روی آن پانسمان مخصوص گذاشته می شود.

 

     کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

 

خواندن 3207 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 14:23
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

About Author

شماره تماس ضروری