به وب سایت درمانگاه دندانپزشکی آپادانا خوش آمدید

ترمیم دندان ها با آمالگام یا کامپوزیت ترمیم دندان ها با آمالگام یا کامپوزیت

ترمیم دندان ها با آمالگام یا کامپوزیت

ترمیم دندان شامل بازسازی دندان های پوسیده یا شکسته شده و تامین زیبایی و عمل فانکشنال (جویدن) آن می باشد.

ترمیم ها به دو صورت مستقیم ( در یک جلسه) و غیر مستقیم ( در دو جلسه یا چند جلسه) انجام میگیرد. ترمیم های غیرمستقیم در دندان های شیری کاربرد ندارد.

از ترمیم های مستقیم شایع می توان ترمیم های غیرهمرنگ (آمالگام) و همرنگ (کامپوزیت ها و گلاس آیونومرها) را نام برد.

الف- ترمیم آمالگام

آمالگام مشهورترین ماده ترمیمی است، اقتصادی بوده و مصرف آن ساده است. دارای خواص فیزییکی عالی می بشد اما چسبندگی ندارد بنابراین لازمست شکل حفره ترمیمی طوری باشد که گیر مکانیکی را تامین کند. این ترمیم ها رایج ار بوده و بیش از 100 سال قدمت دارند.

فواید آمالگام

آمالگام ملقمه ای است متشکل از عناصر نقره، مس، روی، پلاتین و قلع که با درصدهای مختلف در جیوه مخلوط شده و خمیر نقره ای شکل و نرمی ایجاد می کند که مدتی طول می کشد تا سفت و سخت شود.

آمالگام ماده ای با دوام، با کاربرد آسان، مقاوم در مقابل سایش و نیروهای زیاد جویدن بوده و از لحاظ قیمت به صرفه تر است. قابل اطمینان بوده و بی خطر می باشد. عمر ترمیم طولانی بوده و بیشتر در دندان های آسیا (دائمی و شیری) کاربرد دارد.

معایب آمالگام

به علت فلز بودن خاصیت رسانایی داشته، سرما و گرما را به سرعت از خود عبور می دهد و دندان چند ثانیه ای درد می گیرد. گذاشتن کف بندی و عایق از این حساسیت می کاهد.

رنگ تیره ی آن هنگام صحبت کردن و خندیدن ظاهری ناخوشایند دارد.

 

ب1- ترمیم کامپوزیت

استفاده از کامپوزیت رزینها یا همرنگ دندان از سال 1970 رایج شده است دو نوع خود سفت شونده (سلف کیور) و سفت شونده در مقابل نور (لایت کیور) وجود دارد.

فواید کامپوزیت

نداشتن جیوه، ظاهر و زیبایی بهتر، تحریک پذیری کمتر در مقابل حرارت، قدرت چسبندگی به دیواره های حفره ترمیمی، سفت شدن بلافاصله پس از انجام کار از فواید آن است.

دوام و مقاومت آن در مقابل آن در مقابل شکستگی، فشارهای جویدن و سایش خوب بوده ولی کمتر از آمالگام است.

معایب کامپوزیت

تمایل زیاد به ساییده شدن، احتمال بیشتر عود پوسیدگی و تغییر رنگ پرکردگی به مرور زمان از معایب آن است. زمان کار کردن با کامپوزیت ها طولانی تر است. کامپوزیت ها بیشتر در دندان های قدامی بالا و پایین ( چه شیری و چه دائمی) و کمتر در دندان ای خلفی کاربرد دارند.

 

ب2- ترمیم گلاس آیونرمر

از دیگر ترمیم های همرنگ دندان بوده که کاربرد کمتری دارد و بیشتر در پوسیدگی ها و سایش های طوق دندان بکار می رود.

فواید گلاس آیونرمر

فلوراید آزاد می کند که موجب توقف پوسیدگی می شوند. مقاومت آن در مقابل سایش و فشار جویدن کمتر از آمالگام و کامپوزیت می باشد. انواع نوری (لایت کیور) و غیر نوری (سلف کیور) آن در بازار موجود می باشد.

عمر انواع ترمیم ها محدود بوده و بین 5 تا 15 سال متغیر می باشد. طول عمر آن ها به 3 عامل دندانپزشک، بیمار و نوع ماده ترمیمی بستگی دارد.

 

 

توصیه های مهم بهداشتی

- به علت حساسیت ترمیم های وسیع آمالگام به سرما و گرما به بیماران توصیه می شود 1 الی 2 ماه از خوردن غذاهای گرم و سرد بپرهیزند.

- برای اینکه ترمیم های آمالگام سفت و سخت شوند بیمار تا 2 ساعت نباید چیزی بخورد و تا 8 ساعت بعد از سمت دیگر غذا خورده شود.

- برای کاهش تغییر رنگ در ترمیم های کامپوزیت (همرنگ) پس از مصرف غذاهای رنگی نظیر چای، قهوه، شکلات های کاکائو دار و حتی سیگار، بهتر است مسواک زده شود.

- برای جلوگیری از هرگونه شکست ترمیم های آمالگام یا کامپوزیت و دیواره های باقیمانده دندان، از خوردن غذاهای سفت و شکننده نظیر آبنبات، ته دیگ، شکلات های سفت، فندق، پسته و آدامس اجتناب شود.

- دندان های ترمیم شده نیز می توانند دچار پوسیدگی شوند، پس بهتر است با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات دوره ای دندانپزشکی از وقوع آن جلوگیری شود.

- در صورت احتمال زیاد پوسیدگی یا شکستگی ترمیم ها در دندان های شیری و دائمی، بهتر است بر روی آنها روکش گذاشته شود.

 

     کلینیک دندانپزشکی آپادانا رشت-دارای بهترین دندانپزشکان  اطفال و کودکان در رشت با قیمت مناسب و پرداخت اقساط

خواندن 1050 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 29 بهمن 1398 ساعت 15:25
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « تب خال دهانی بیماری لثه »

About Author

شماره تماس ضروری